Hakkımda

Tugba Akbey İnan’ın Erol Erdoğan ile mini sohbeti

Tuğba Akbey İnan– CocukAile.Net, Mart 2014

“Hepimiz çok renkli doğarız. Aylar,mevsimler, iklimler gibiyizdir. Öyle de olsa her insan, yakın çevresinin terbiyesi, büyürken edindiği korkular, yanlış eğitim, taraf olduğu ideolojiler sebebiyle renklerini birer birer azaltır. Kişide renk azalması fıtrattan uzaklaşması demektir. İnsan kaybettiğinde mevsimine dönmelidir.“ der Eğitimci Yazar Erol Erdoğan  “İnsan Mevsimi” kitabında.  Biz de  onun mevsimini tanımak istedik sorularımızla.

Kaynak link: http://www.cocukaile.net/erol-erdogan-ile-sohbet/

*

Merhaba, nasılsınız?
Merhaba Tuğba Hanım. İyiyim. Teşekkür ederim.

Cocukaile.net için minik sorular hazırladım, yanıtlarsanız çok mutlu olurum.
Elbette, severek yaparım bunu.

En son okuduğunuz kitaplar hangileri?
Leyla İpekçi Hanımın ‘ŞEHRİM AŞK’ını okudum. Ondan önce de Thomas More tarafından yazılmış olan ‘UTOPIA’ya başlamıştım. O henüz bitmedi.

Sırada hangi kitap var?
Son gelişmelerden sonra Bosna’ya dair yeniden okumalar yapmaya karar verdim. Şu anda masamda Ömer Behmen’in ‘GENÇ MÜSLÜMANLAR’ kitabı var. Bir de, çocuk ve oyunlar üzerine araştırmalar okumak istiyorum.

Okuduğunuz kitapları nasıl belirliyorsunuz? 
Güncel tartışmalara dair derin okuma yapmak istediğim zamanlar oluyor, ona göre kitap seçiyorum. Bazen kendi çalışmalarım ve yazılarım sebebiyle okuduğum kitaplar oluyor. Bazen de, yazarları tarafından gönderilmiş kitapların içinden bazılarını seçerek okuyorum.

Bütün kitaplarını okumaya çalıştığınız bir yazar var mı?
Hayır yok. Öyle olsaydı belki de iyi olurdu. Kendi ihtiyacıma göre seçiyorum.

Hangi romanın kahramanı arkadaşınız olurdu sizce? 
Her yaşta değişiyor kahramanımız. Bir ara ‘Huzur Sokağının Bilal’i olmak istemiştim. Sanırım 11–12 yaşlarındaydım. Liseli yıllarda ‘Sunguroğlu’ olmak istedim. Gençlik yaşlarında daha romantik ve serseri kahramanlara ilgi duydum. Küçük Prens’i okuyunca kahramanlarım farklılaştı mesela. Sonraki yaşlarda ise bir kahramana arkadaş olmaktan daha çok oyunun içinde olmak istiyorsunuz.

Kitap okumakta zorlananlar ne yapmalı?
Kitap okumakta zorlananlar, küçük kitaplar okumayı denemeli. Bir kitaptan bölümler okuyarak kendini kitaba alıştırabilirler. Kitap yerine makaleler de okuyabilirler. Sesli kitapları dinleyebilirler.

En son hangi filmleri izlediniz?
Son birkaç ay içinde şunları izledim. Sürgün İnek, Üç Yol, 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret), Düğün Dernek. Geçen yıl ise Bollywood filmlerine merak sarmıştım.

En Sevdiğiniz Film hangisi?
Tüm zamanlar için Ömer Muhtar filmi diyebilirim. Yakın dönemde izlediklerim içinde ise Mustafa Kutlu’nu kitabından uyarlanan ‘Uzun Hikaye’ ile Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ‘Kelebeğin Rüyası’nı sevdim. ‘Benim adım Khan’ı da etkileyici bulmuştum.

‘İnsan Mevsimi’ sizin ilk kitabınızdı, yeni kitap var mı?
Evet, bu hafta oyun kitaplarım yayınlandı. On beş yıldır çalışıyordum. İlk beşi KÜLTÜR AŞ tarafından yayınlandı. İsimleri şöyle: Taş Oyunları, Kumsal Oyunları, Top Oyunları, İp-Mendil Oyunları, Kelime Oyunları.

Hangisi daha iyi; kitap okumak mı, film seyretmek mi?
Şu sayacağım, beş şeyi, birbirine tercih etmeden yapmak lazım. Kitap okumak, film seyretmek, sohbet etmek, seyahate çıkmak, yazı yazmak. Bu öneri aynı zamanda kendime. Çünkü bu konuda ben de kendimi eksik buluyorum.

Son olarak, bize hatırlatacağınız çocuk oyunu var mıdır, desem?
Benim arşivimde 700′e yakın oyun var. Herkes kaç tane unuttuğunu hesap etsin desem, sanırım haksızlık olur. Şöyle desem daha doğru: Konuştukça ve oynadıkça hatırlıyoruz. İyi bir çocukluk yaşamış herkes en az elli oyunu hatırlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir