Hakkımda

Bereketli Bir Ömür: Sabahattin Zaim

Sabahattin Zaim Hocamız; yetiştirdiği öğrencileri, yayınladığı eserleri,  kurulmasına öncülük ettiği kurumlar, başlamasına vesile olduğu güzel işleriyle uzun yıllar şükranla anılmaya devam edilecek.

Hocanın ismi bir vefa örneği olarak pek çok yere veriliyor. Hocanın adı nerelere verilmiş diye hızlıca araştırdım. Bulabildiklerim şunlar; İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Çamlıca Sabahattin Zaim Eğitim Merkezi, Küçükçekmece Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi, Ümraniye Sabahattin Zaim İlköğretim Okulu, Adapazarı Sabahattin Zaim Kız Lisesi, Gaziantep Prof. Dr. Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi, Kahta Sabahattin Zaim İlkokulu. Adının verildiği yerlerin çoğunlukla eğitim ve ilim kurumları olması onun hayat öyküsünün güzel bir yansıması.

1926 yılında Makedonya’nın Rumeli Vilayet-i Celilesine bağlı İştip kasabasında doğan Hoca ailesi ile birlikte 1934’te İstanbul’a göç etti. İstanbul’da evlendi. Beş çocuk babasıydı. Çok yoğun ve bereketli bir ömür sürdü. Onun öğrencileri şu an Türkiye’yi yönetiyor. Kitapları okunmaya devam ediliyor. Ve yetiştirdiği hocalar yeni yeni öğrencilere yetiştiriyor. 

Yukarıdaki fotoğrafı, vefatından hemen hemen bir yıl önce, 2006 yılında hocamızın evinde çekilmiştik. SPD (Sosyal Politikalar Dergisi) ekibi olarak dergi hakkında istişare için kendisini ziyaret etmiştik. Hocanın sağ tarafında ben (Erol Erdoğan) ve Meftun Karabacak, sol tarafında ise Mansur Özdemir ve Ali Kaya yer alıyor.

Sabahattin Hocamız 10 Aralık 2007’de vefat etti. Yıllar hızlı geçiyor. Yedi sene olmuş aramızdan ayrılalı. Allah rahmet eylesin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir