Hakkımda

Roboski İçin Vicdan Notu

28 Aralık 2011 akşamı Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak topraklarında  Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 35 vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Acı olayın yaşandığı saatlerden bu yana Uludere’de olanlarla ilgili çok şey yazdım, söyledim, önerdim, çok dua ettim.

Ancak, 7 Ocak 2014 tarihinde Askeri Savcılığın konuyla ilgili “takipsizlik” kararı vermesi karşısında söz bulamadım. Sadece kayıtlara bir defa daha geçsin niyetiyle aşağıdaki cümleleri paylaşmak istiyorum.

Askeri Savcılık “TSK’nın kusuru yok, suç varsa başkasınındır” demeye getiriyor. Bu mesele böyle bitmemeli. Böyle bitmeyeceğini, tarihi bilgilerimize dayanarak bilmeliyiz.

İşte Dersim, işte Madımak, işte Başbağlar, Diyarbakır Cezaevi, Eşref Bitlis’in ölümü, Mıuhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazası. Ve daha niceleri. “Yok sayalım” demekle sayılmıyor. Çünkü ortada açık bir acı var, ölüm var, ayrılık var, adalet talebi var, bilinmezlik var, katl var.

Evet, bu iş burada bitmemeli. Hata ya da kasıt, neyse çıkmalı.

TBMM, hükümet ve yargıya seslenmek istiyorum. Değerli yöneticiler. Roboski/Uludere bilinmezliğini, gelecek kuşakların yüreklerine ağırlık olarak bırakmayın. Çocuklarımız ezilir bu yükle.

 

1 Yorum

  1. Ayşe Bilir

    Üzücü. Allah rahmet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir