Hakkımda

Oruç Mevsimi

ORUÇ MEVSİMİ adlı kitabım İz Yayıncılık’ın sanat-edebiyat dizininden 1 Haziran itibariyle çıktı. Kitap 184 sayfa ve 30 yazıdan oluşuyor. Faydalı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Mevsim serisinin ilk kitabı 2013 yılında yayımlanan İnsan Mevsimi idi. İnşallah İnsan Mevsimi, Oruç Mevsimi kitaplarından sona bu seriyi üçüncü bir kitap ile tamamlamak istiyorum.

Oruç Mevsimini niçin yazdım?
Oruç, Hazreti Muhammed Aleyhisselam efendimizi peygamberliğe hazırlayan fiziki ve manevi arınma ve arayış vesilesi. Bu yönüyle oruç aynı zamanda İslam’ın başlangıç ikliminin de sahibi. Oruç, tarihi bakımdan böyle bir değere sahip olmasının yanı sıra her dem insanı kendine ve rabbine döndüren güçlü ve doğal bir istasyondur. Oruç çocuklar başta olmak üzere her yaştan insanın dindarlığının da aracı. Orucun bu güçlü yönünü hissetmek, hissettirmek istedim.

Kitabın arka kaoruç mevsimi ön kapakpak yazısı
“Oruç, her yıl beklenen hoş bir misafir olarak gelir. Gelişiyle kavuşmayı, ayrılığıyla hüznü tattırır; bayramında ise ümitli olmanın önemini öğretir. İlk akşamdan bayrama varıncaya dek, bir iklim gibi sarıp sarmalayarak bedenimizin ve ruhumuzun her zerresine rengini verir. Ramazan ayı, binlerce yıldır, büyük bir teslimiyetle bu seyahatini sürdürmektedir. Oruç, bu yönleriyle insanın en doğal mevsimlerinden biridir. Oruç mevsimi sayesinde gökyüzü, yeryüzü ve insan her yıl yeniden özüne döner. Erol Erdoğan ‘İnsan Mevsimi’ kitabında giriştiği fıtratın hakikatine yöneliş arayışını ‘Oruç Mevsimi’ kitabıyla derinleştirerek sürdürüyor. Kitaptaki yazılar, modern sapmalar ve hüzünlerle boğuşan insana oruç ikliminden zarif sesler ve hatırlayışlar taşıyor. Yazar, bazen sosyoloji, edebiyat, ilahiyat, bazen de hatıralarının rehberliğinde oruç günlerini zamanın ve coğrafyanın sadırlarında dolaştırarak mevsimleştiriyor.”

İçindekiler (30 Yazı)
Kitapta yer alan otuz yazının başlıkları şöyle: 1. Oruç mevsimi, 2. Kur’an için oruç, 3. Oruç kolay mı?, 4. Kulluğu sevdiren iklim, 5. Gönülden buluşmalar, 6. Çayırda iftar, 7. Sahur sekseği, 8. Hazarda ve seferde Ramazan neşesi, 9. İftarımızı paylaşamıyoruz diye üzülmek, 10. Kendinden çokça söz ettiren sayılı günler, 11. Kavga için mi, sabır için mi?, 12. Mahyalar ve maniler, 13. Medyanın Ramazan işleri, 14. Mukabelelerim, 15. Cerr eğitimi, 16. Dişe kira, ev bedava, 17. Ramazan çadırları ve sokak iftarları, 18. Ramazanımızı eksiltenler, 19. Sahur pikniği, 20. Çocuk Ramazanı, 21. Orucun çağa nasihati, 22. Vakit içinde vakit, 23. Gürlen Köyü’nde oruç, 24. Bayramın yakıştığı yer, 25. Ramazanın eskisi ve gerçek bayram, 26. Bayramımız adımız olmuş, 27. Bayramda neden mezarlığa gideriz?, 28. Yetimle hemhâl olma vesilesi, 29. Bayram yaşatarak öğretir, 30. Ramazan özlemleri

İmza Günleri
Oruç Mevsimi’nin ilk imza programı 4 Haziran 2016 Cumartesi günü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğinin Eyüp’teki genel merkezinde gerçekleştirildi. Ramazan ayında da Beyazıt Kitap Fuarında imza programı olacak. Tarih belli olunca duyuracağız.

Tanıtım ve Satış Linkleri
Oruç Mevsimi İz Yayıncılık bilgisi
Kitap Yurdu Satış Sitesinden almak için
D&R’den almak için

Kitabın teminiyle ilgili detaylı bilgiler İz Yayıncılık’ın (0212) 5207210 telefonundan da alınabilir. 

Kitapla ilgili haberler
Oruç Mevsimi geldi – Bold Haber
Erol Erdoğan “ORUÇ MEVSİMİ”ni imzalıyor – On5Yirmi5
Oruç, Müslümanlıkla doğal tanışma sürecidir. – Anadolu Ajansı
Oruç günleri yeryüzünün değişimini sağlıyor – TimeTürk
Oruç, Müslümanlıkla doğal tanışma sürecidir. – TRT Haber
Oruç kalbe ayna tutar – Sabah Gazetesi
Oruç Mevsimi okuyucuyla buluştu– Yeni Şafak
İnsan Mevsimi yazarından Oruç Mevsimi – Haberler.Com
Televizyon Söyleşisi. Zeynep Türkoğlu-Erol Erdoğan, 24TV

 

1 Yorum

  1. Ali

    MERHABA YA ŞEHR-İ REMAZAN. Hoş geldin. Gönlümüze, hanemize, yurdumuza, dünyamıza hoş geldin. Şükürler olsun seni bize kavuşturan Rabbbimize..
    Güzel, bilgilendiren, eğiten, öğreten faydalı paylaşımlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir