Hakkımda

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI NEDEN ARTIYOR?

Devlet tarafından öğretmenlere yönelik iyileştirmeler diğer meslek gruplarına kıyasla zaman zaman daha fazla yapılıyor olmasına rağmen öğretmenlerin şikâyetlerinin giderek çoğalmasının farklı gerekçeleri olmalı.

Evet, öğretmenler diğer çalışanlara göre daha fazla tatil yapıyorlar. Hafta sonu tatilleri var, yaz tatilleri var, ara dönem tatilleri var, ayrıca seçim, kar yağışı, sınav gibi gerekçelerle de tatil yaptıkları oluyor. Maaşlarının yanı sıra ek ders, nöbet, sınav, eğitim desteği gibi gelirleri de var. Bu yönüyle gelirleri, çok yüksek olmasa da, diğer meslek gruplarına göre iyi sayılır. Buna rağmen öğretmen şikâyetlerinde azalma yerine artış yaşanıyor.

Öğretmen sorunlarının azalmak yerine artış göstermesinde, toplumsal değişimin rol oynadığını düşünüyorum.

Bu değişimleri a) Sorumluluk Devri, b) Duygusallıktan Müşteriliğe Geçiş şeklinde iki başlık halinde özetleyeceğim.

 

Sorumluluk Devri

Hızlı göç, sanayileşme, çalışma hayatı, çözülen aile ve mahalle kültürü öğretmene ek sorumluluklar getiriyor. Anne, baba, dede-nine ve mahalle yani çocuğun tüm çevresi kendi sorumlulukların bir kısmını okul ve öğretmene terk ediyor. Anne ve babalık devredilemez duygu, sorumluluk ve haklar içerir oysa. Ancak yoğun iş hayatı, eğitime verilen aşırı önem, bilimsel yetersizlik ve teknolojik yabancılaşma sonucunda aile ve toplum, çocukla ilgili yapması gerekenleri ya yapamaz ya da yapmak istemez duruma geldi. Yapılamayan tüm ailevi ve sosyal görevler öğretmenden beklenmeye başlanınca, bu defa da öğretmen aşırı yük altına girmeye başladı. Sosyal ve kültürel alanda meydana gelen bu değişim, öğretmen ve eğitim sorunlarının en ciddi gerekçesi ve tetikleyicisi sayılır.

 

Duygusallıktan Müşteriliğe Geçiş

Her ne kadar 24 Kasım Öğretmenler Günü söylemlerinde hala “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözüne çokça yer verilse de öğrenci-öğretmen ve veli-öğretmen arasındaki manevi, duygusal, saygı temelli ilişki yerini bir ölçüde ‘müşteri’ ilişkilerine bıraktı. Bu değişim, ailenin eğitim talepleri noktasında daha bilinçli hareket etmesini sağladığından kuşku yok. Bilinç sağlamasının yanında, çok hızlı yaşanan bu dini-kültürel değişim öğretmen sorunlarını arttırdı ve ciddi kırılmalara yol açtı. Dolayısıyla, veli ve öğrenci bazen okulla kurduğu iletişim ile ütü veya cep telefonu aldığı bir mağaza ile kurduğu ilişkiyi aynı duygu, beklenti ve dil ile yapar oldu. Öğretmen-öğrenci ve veli arasındaki hukuki sorunların ve memnuniyetsizliklerin her iki taraf için de artması ile mobbing ve şiddet haberlerinin sıklaşmasında bu değişimin payı yüksek olmalı. Öğretmenlerde adanmışlık duygusunu azaltan bu değişimler eğitimi herkes için taşınması zor bir yük haline getirmeye devam ediyor.

Ailenin sorumluluk devretmesi ve duygusallıktan müşteriliğe geçiş süreçleri eğitim sorunlarını da arttıran çok önemli iki faktör. 

Öğretmen sorunlarının artış göstermesinde, başka gerekçeler de var, ben değişim merkezli iki hususa değindim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir