Hakkımda

Kırklar Dağında Sıra Sıra Eşkiya

Yıllar önce bir Bursa ziyaretimde Uludağ’a doğru yol alırken, kafamı çevirip şehre doğru baktığımda Ulu Caminin arkasından heyula gibi yükselen TOKİ’nin Doğanbey Konutlarını görünce içim burkulmuştu. Osmanlının yeşil, mütevazı ve derviş şehri Bursa’ya dair ikinci hayal kırıklığımdı bu. İlk hayal kırıklığımı da Bursa Meydanı vesilesiyle yaşamıştım. İnsan Mevsimi kitabında Bursa’ya dair bu iki kötü hatıramı detaylı şekilde anlattım.

İstanbul’dan bahsetmeye gerek yok. Ne zaman başladığını bilemediğim bir yozlaşma hali bir türlü durdurulamıyor. Zeytinburnu’ndaki dev binalarla başlayan siluet tartışmasının yankıları henüz kulaklarımızda. Çocukluğumuzda tanık olduğumuz Gök kafes (Süzer Plaza) tartışmaları da aklımızda. 

Geçen hafta Diyarbakır’da, Bursa’dakine benzer bir şaşkınlığı yaşadım. Şehir gezimizin son noktası Dicle Nehri idi. Nehrin kenarında az yürüyecek ve Ongözlü Köprüde güneşin zevaline şahitlik edecektik. Nehrin kıyısında araçlarımızdan inince gözüm nehir ve köprüden önce arkada yükselen dev konutlara takıldı. Bir süre şaşkınlıkla baktım. Dicle Nehri’nin hemen arkasında nehrin çatısı gibi yükselen Kırklar Dağında sadece bu inşaat gözüküyor artık. Medya sitelerinden araştırdım; rivayete göre inşaatı, 2011 yılında emekli bir ordu mensubu başlatmış. İnşaatın onayını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Sur ilçe belediyesi vermiş. Daha sonra  inşaat, bir şirkete/kooperatife devredilmiş. Nehir çevresinde sorduklarım da böyle anlattı, bilgiler ne derece doğru, bilmiyorum. 

Akıp giden Dicle Nehri. Nehrin üzerinde tarihi Ongözlü Köprüsü. Arkada, efsaneleriyle (Suzi) ünlü Kırklar Dağı. Ve dağın üzerinde dev inşaat.

Kırklar Dağındaki bu inşaat için söylenecek çok sözüm var ama mecalim yok. Üstelik ben görmekte geç kalmışım, konuya dair tartışmalar çokça yapılmış.

Sevgili Peygamberimiz “İman yetmiş küsur derecedir. En üstünü ‘Lâ ilâhe illallah’ sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır.” demiş. Biz ise onun ümmeti olarak şehrin her yerine insanları, çocukları, kuşları, rüzgârı engelleyecek dev yapılar dikmekle meşgulüz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir