Hakkımda

Haklı darbe yoktur, darbe halk ayırmaz!

Mısır Ordusu bugün (3 Temmuz 2013 Çarşamba günü) darbe girişimi yaptı. Akşam saatlerinde gerçekleşen darbe açıklamasını Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi yaptı. Açıklamaya göre anayasa geçici olarak askıya alınacak, geçici teknokrat hükümeti kurulacak, AYM Başkanı Adli Mensur da geçici cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek.

Böylece Mısır’ın demokratik yollara seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve hükümeti henüz daha işin başında darbeyle görevden el çektirilmiş olacak. Bakalım Ordu istediğini başaracak mı?

Mısır’daki darbe girişimini gün boyu canlı izledik. Kâbus adım adım geldi. Mısır’daki gelişmelerle ilgili sonraki günlerde analiz veya tepki babında söyleyeceğimiz çok şey var. Gün içinde tepki ve analiz içeren cümleleri sosyal medyada paylaştım. Yazı bütünlüğü olmasa da bir tutanak olsun diye bunları bir araya getirdim.

* MURSİ halkın, sokakların, seçimlerin, vicdanların lideridir. Yanlışları uyarılmalı ama elitlere karşı güçlü şekilde desteklenmelidir. Mısır’ı seviyoruz. Mursi’yi seviyoruz! (1 Temmuz Pazartesi)

* Mursi’nin diktatör olduğuna ne acele karar verdiniz. Daha başkanlık yapamadı adam. Halkı onu seçti, hem de bedelini ödeyerek. (1 Temmuz Pazartesi)

* MISIR halkı ve toplumsal dinamikler, yeni yönetimin eksiklerini tamir ederek daha iyi günlere kendini taşıyabilirdi. MISIR’a yazık olmasın. Her şeyin doğal akışına dönmesini ve huzurun hakim olmasını dilerim.  (2 Temmuz Salı)

* Ve YUSUF as’ın memleketinde bir defa daha kuyu karanlığı.  Sabah aydınlığınız yakın olsun ey dost ülkenin insanları. (2 Temmuz Salı gecesi)

* Muhammet MURSİ bu konuşmadan sonra süreci toparlar ve halkı arkasına daha çok alabilirse devrimin ikinci aşaması başlamış demektir. MURSİ bu gerilimi siyaset lehine atlatabilirse, özgürlükler, insan hakları ve bölgesel güç noktasında MISIR’ı daha iyi günlerin bekliyor. Ancak kabul edelim ki Mısır’da hala darbe tehlikesi var. İnşallah bu olmaz. Mursi ve siyasetin güçlenerek süreci yönetmesi sağlanmalıdır. (Mursi’nin TV konuşmasından sonra, 3 Temmuz’un ilk saatleri, 00.25)

* Siyaset kararlı durmazsa hiç bir zaman gerçekten iktidar olamaz. Türkiye tarihi açık örnek. MURSİ’nin kararlılığı bu açıdan değerli. (3 Temmuz, 01.00 suları)

* Mısır’da hala darbe tehlikesi var. Bu olmamalı. Mursi ve siyasetin güçlenerek süreci yönetmesi sağlanmalıdır. (3 Temmuz, 02.00 suları)

* MURSİ bu işten halk kahramanı olarak çıkmalı. Duamız onunla. Dünya’nın tüm özgürlükçüleri ona destek vermeli.  Haklı DARBE yoktur. Darbe insanlık suçudur. Darbeler halkı ayırt etmez, hepsine düşmandır. (3 Temmuz Perşembe, öğlen saatleri)

* Dünya bir darbeye daha şahitlik ediyor. Ordu, Mısır’ın gençlerine, kadınlarına, çocuklarına, milletinin geleceğine yazık ediyor. (3 Temmuz, 16.00 suları)

* Mısır’da olacak darbe MURSİ karşıtı ama bu darbe MURSİ muhaliflerinin de lehine olmayacak. Darbe, Mısır’ın yönünü geri döndürecek. (3 Temmuz, 17.00 suları)

* MURSİ’nin hatalarına yoğunlaşanlar! DARBEYİ hatalara bağlı olağan sonuç gibi algıladığınızın farkında mısınız! HAKLI darbe yoktur! (3 Temmuz, 21.00 suları)

* Muhalif liderlerden Baradey’in Ordu’nun darbe açıklamasında yanlarında olması bazı muhaliflerin darbeciliğine açık delil. Adam darbeciliğini daha nasıl gösterecek. Bi de TANK mı kullansın! (Darbe açıklaması sonrası,  20.00 suları)

 * İstiyorum ki, darbeci MISIR Ordusu öyle bir direnişle karşılaşsın ki, yüzyılın olayı olarak kayıtlara geçsin. Ordu kışlasına dönsün! (4 Temmuz Perşembe, 02.00 suları)

* DARBECİLER göreve başlarken neden yemin eder ki! Bu hangi doğal hukukun, ahlakın, vicdanın gereği! (4 Temmuz Perşembe, 15.00 suları)

* Darbeci yeminini bozmuş kişidir zaten. Yeniden yemin ederek bizi kandırmasın. (4 Temmuz Perşembe, 16.00 suları)

* ORDU, halkın hepsine darbe yapar. Darbeseverler bunu geç anlar sadece.  (4 Temmuz Perşembe, 23.00 suları)

* DARBEYE ‘darbe’ diyemeyecek kadar adaletten, vicdandan, insaftan, akıldan bizi uzaklaştırma Rabbim. (5 Temmuz Cuma, 10.00 suları)

* DARBENİN halk gücüyle reddi ne büyük bir devrim olur! Mısır halkı başarabilir. (5 Temmuz Cuma, 18.00 suları)

* Bir halkın DARBEYE direnebileceğini gösteren MISIR halkına ve İHVANA binlerce kez teşekkür!  (5 Temmuz Cuma, 23.00 suları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir