Hakkımda

Vedalaşma ve Helalleşme Vesilesi: Hacı Yemeği

Yemekten görüntüler videosu. http://youtu.be/IAYuWB-7-r8

 

Hacı yemeği memleketimizin güzel adetlerinden biridir. Hacca gidecekler yolculuğa çıkmadan önce akraba, eş-dost ve tanıdıkları davet ederek yemek ikram ederler. Genelde etli keşkek ve pilavdan oluşan menüye mevsimine göre ayran, tatlı, meyve de ilave edilir. Yemekten sonra da çaylar içilir. Sohbetin demidir çay.

Eskiden herkes kendi evinde ve avlusunda yapardı. Son dönemlerde bizim köyde camiyi de içine alacak şekilde köy meydanında yapılmaya başlandı. Hacı yemeğinde herkes yemeklerin ve sofraların hazırlanmasında yardımcı olur, adeta imece gibi çalışılır. İşin başında eli bu işe yakışan biri vardır. Bu kişinin, özellikle yöresel lezzetimiz olan keşkeği iyi yapıyor olması gerekir.

Yukarıdaki fotoğraflar Sinop ili Saraydüzü ilçesi Cuma Kayalı Köyü Gürlen Mahallesindeki bir hacı yemeğine ait. Yemek 31 Ağustos 2014 Pazar günü düzenlendi. Yemeğin ev sahipleri Seyfettin Ersoy ile Mehmet Erdoğan. Yemekleri yine köyden genç bir keşkek ustası olan Cevdet Elmacı yanında iki yardımcısıyla pişirdi.

Meydan yemekler hazırlanırken çevreden gelen hocalar ve hafızlar camide Kur’an tilaveti yaptılar. İlahiler, kasideler ve mevlit okundu. Sonra da dua edildi. Bu arada sofralar hazırlanmıştı. Bahçede yemekler yendi, tatlılar tadıldı. Hacca gidecek olanlara dua edildi, haklar helal edildi. Mekke, Medine, Arafat ve Kâbe’ye selamlar gönderildi. Çay eşliğinde hac hatıraları paylaşıldı.

Cömertçe hazırlanmış sofradan kalkarken söylenen “Hacı yemeğin olsun” şeklinde bir teşekkür ve dua karışımı bir cümle vardır. Bu sözün kaynağı da bu yemeklerdir.

Köylerimizdeki hac adetlerinden biri de kapı boyamaktır. Hacca gidenin arkasından akrabaları hacının ev kapısını dönüş günü yaklaştığında yeşile boyarlardı. Hacıyı karşılama ve dönüşünü haber verme amaçlı yapılan bu gelenek büyük ölçüde unutuldu.

Hacı yemeği helalleşme ve vedalaşma vesilesi olarak güzel bir adet. Bu hoş geleneğin nice asırlar sürmesi dileğiyle herkese makbul haclar dilerim.

Yemekten görüntüler videosu. http://youtu.be/IAYuWB-7-r8

2 yorum

  1. osman aktı

    Çok güzel bir yazı olmuş. Allah razı olsun.

  2. HACI HALİL AYDIN

    Kuran’dan, kitaptan, ayet ve hadislerden ayrılarak aşırı derecede ilahi tarzı türküler söylenmesi beni acayip asabileşyiriyor. Allah’ın kitabı varken insan ilahi türküleri ayıplıyorum. Kuran a kitaba davet ediyorum. İmamları , hocaları…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir