Hakkımda

Babamın Ferguson Traktörü

 

Köyümüzün ilk traktörü “Kadirin Ahmetler” ile “Kara Memet” lakabıyla bilinen Mehmet Erdoğan tarafından  1968’in Mart veya Nisan ayında ortak olarak alınmış.

Traktörün markası Fiat 415 idi. Son yıllara kadar emektar bir traktör olarak çalıştı, durdu.

1968’in Aralık ayında ise, Ali (Koca) Hafız tarafından mahallenin ikinci traktörü 42 bin liraya alınmış. Bunun markası ise Massey Ferguson 135 idi.

Üçüncü traktör ise Hasan (Koca) Hafız, Pala Hüseyin (Koca) ile Mustafızın Mustafa (Mustafa Şahin) tarafından ortak alınmış. Markası Fiat 450 idi. Bunun alınış tarihi ise tahminen 1969 baharı.

İlkokulu okuduğum dönemde 30 hanelik mahallemizde traktör sayısı 10’u geçmişti.

Markaları aynı da olsa her traktörü sesinden tanırdık. Traktörlerin çoğu Ferguson’du. Birkaç tane de Fiat marka traktör vardı.

Çevre köylerde Leyland, Enter, Jonhdere, Same gibi markalara da rastlıyorduk.

Traktörlerin hızla çoğalmasıyla kağnı arabaları, öküzler, ahşap ve demir pullukların sayısı hızla azaldı. Ancak zamanla, İstanbul ve Boyabat’a göçlerin hızlanması ile de traktörler tek tek elden çıkarılmaya başlandı.

Bizim traktör de Massey Ferguson’du. Söğütlü Mahallesinden Cevat Dayı ile ortak almıştık. Yıllarca da ortak kullandık. Fotoğrafın çekim yılını 1981 veya 82 olarak tahmin ediyorum. Fotoğrafta, direksiyondaki babam. Yanlarındakiler oğulları, arkadaki ise yeğeni. Ben de oradayım. 

 

Babamın Fergusonu  – Erol Erdoğan,  http://erolerdogan.com.tr/?p=591

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir