Hakkımda

Darbe Karşıtlığı Öğretisi Sürmeli

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişim süreci, hepimiz için müthiş bir eğitim (bilgilenme, bilinçlenme, dayanışma, sabır, iletişim, organizasyon vb.) vesilesi oluyor. Meydanların yanı sıra televizyonlar, gazeteler, dergiler, dijital platformlar, cami avluları, kahveler, toplu taşıma araçları gibi akla gelebilecek her yerde darbe karşıtı öğreti sürüyor. Üstelik didaktik olmayan doğal bir eğitim bu. Ders araç ve gereçleri, eğiticiler, öğrenciler, müfredat yani her şey doğal ve gerçek. Üstelik herkes çok gerçek; darbeci darbeciliğinde ciddi ve pervasız, darbeye direnmek için tankın önüne dikilenler de ölümüne samimi ve vatansever.

Sanıyorum, iki haftayı aşan sürede, 50-60 yılda yazılanlar kadar ‘darbe’ konulu yazı-makale yazıldı. Gazeteler darbe özel eki çıkardılar, birçok dergi darbe özel sayısı hazırladı. Darbeyi konu edinen kitaplar birer ikişer raflarda yerini almaya başladı. Şimdiden hatırı sayılır kısa metrajlı darbe belgeselleri çekildi. Hepsi bir yana, darbenin püskürtülmesinde ve sonrasında, meydanlar ciddi fonksiyon gördü. Meydanlarda tutulan “Demokrasi Nöbetleri” veya “Milli Mücadele Nöbetleri” darbeye karşı halk direnişinin sembol eylemleri olarak tarihte yerini aldı. Meydanlarda 5-6 yaşından 90 yaşına kadar insanlar vardı. Herkesin orada olması gerekçesi farklıydı ama herkesin umudu aynıydı; içinde kölelik olmayan özgür bir gelecek.

Darbe karşıtlığı öğretisinin zengin bir müfredatı var. Vücuduna otuz kurşun alarak darbeyi kesintiye uğratan ilk yiğit Ömer Halisdemir, jetler uçmasın diye tarlasındaki mahsulünü yakan çiftçi, tankın altından iki defa sağ çıkan Sabri Ünal, darbecilere tüm varlığıyla karşı duran kadınlar, tanklara taş koyarak veya çaput tıkayarak durduran insanlar, ölümüne cuntanın önüne duranlar… Saymakla bitmeyecek kadar çok.

Darbe karşıtlığının milletimizin karakteri olması için, ortalık durulduktan sonra, bu alandaki çalışmaların çeşitlenerek sürmesi gerekir. Öyle ki, darbe karşıtlığı geçici bir tepki değil toplumun kültürü, inancı ve geleneğine dönüşmeli. Bunun için 15 Temmuz girişimiyle ilgili kitaplar neşredilmeli, diziler-filmler çekilmeli, tiyatro oyunları hazırlanmalı, konferanslar-seminerler düzenlenmeli; darbe ve darbe karşıtlığının dini, sosyal, kültürel boyutları üzerinde beyin fırtınaları yapılmalı ve araştırmalar yayınlanmalı, darbe ve direnişin unutulmaması için anıt ve müzeler inşa edilmeli. Okullarımıza tamamen sivil bir müfredat olarak hazırlanmış “Darbeler ve Direnişler” tarzı bir ders konulmalı. 50-60 yıllık tarihine 15’ten fazla darbe, darbe girişimi ve muhtıra sığdırmış bir ülke olarak bunlara ihtiyacımız var. Beş-on yıl içinde, darbelere en çok karşı çıkanımız askerlerimiz olacak şekilde bir değişim-dönüşüm yaşamalıyız. Yoksa insani gelişmişlikte mesafe alamayız, darbeler şekil değiştirmiş olarak yine 5-10 yılda bir kapımıza gelirler.

Sadece ‘darbe öğretisi’ ile darbelerin engellenemeyeceğini biliyorum. Darbeler, savaşlar ve işgallerin sıklıkla yaşandığı bir coğrafyada olduğumuzu da biliyorum. Türkiye’nin önümüzdeki dönem ‘yeni nesil darbeler’ ile karşılaşacağını da tahmin ediyorum. Yine de, darbelerin bastırılmasında darbe karşıtlığı bilincinin toplumun geneline hâkim olmasının büyük faydalar getireceğine inanıyorum.

Eylül-Ekim’de dernekler, vakıflar, okullar-üniversiteler, öğrenci kulüpleri ve belediyelerin yeni etkinlik sezonu başlıyor. Yeni dönemde etkinlik listelerinde darbelerle ilgili sergi, seminer, söyleşi, konferans ve sempozyumlar yer almalı. Etkinlikler için tema ve konu başlıklarını önermek istiyorum. Mesela şunlar olabilir.

1. Türk darbeciliğinin fikri ve toplumsal temelleri. 2. Türkiye’de darbe karşıtlığının gelişimi. 3. Darbeler karşısında halkın ve aydınların duruşları. 4. Darbeler karşısında dini, sosyal ve kültürel gruplar. 5. Darbe ve sanat: Müzik, tiyatro, mizah vb. 6. Darbeler karşısında ülkelerin bağımsızlığı ve bireysel özgürlükler. 7. Darbeler, emperyalizm ve küresel sistem. 8. Darbeler, gençler ve kadınlar. 9. Darbeler ve çocuklar. 10. Darbelerde sosyoloji, psikoloji ve teoloji. 11. Darbe karşıtlığının ve taraftarlığının psikolojisi. 12. Darbe haberciliği ve darbe kitapları. 13. Darbe, direniş medya. Darbelerin ekonomi, kalkınma ve gelişmeye olumsuz etkileri 15. Bir darbe girişimi esnasında ilk yapılacak en sivil ve en hayati şeyler. 16. Darbe atlatılmışsa izlenecek yol haritası 17. Darbe başarılı olmuşsa yapılacak sivil ve toplumsal işler. 18. Darbelere direnişte yerel unsurlar, yerel motivasyonlar 19. Darbe karşıtlığında farklı siyasi-sosyal grupların ortaklaştırılması.

.

(02 Ağustos 2016’da BoldHaber’de yayınlandı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir