Hakkımda

BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİŞİ ‘CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’ SAĞLAYABİLİR

Yeni gündemimiz Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Yerel seçimlerin galibi olarak Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasında yaptığı konuşma yeni dönemin startıydı. Başbakanın konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamaları izledi. Sonraki günlerde Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Nihat Zeybekçi, Numan Kurtulmuş, Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Emrullah İşler sürece dair ipucu veren konuşmalar yaptılar.

Net iki soru var.
Birinci soru: Cumhurbaşkanı kim olacak?
İkinci soru: Başbakan kim olacak?

Alt sorular şunlar: Erdoğan, Cumhurbaşkanı olursa Abdullah Gül AK Parti’ye genel başkan olur mu? Erdoğan, Cumhurbaşkanı olursa parti genel başkanlığı ile başbakanın ayrı isimlerden oluşmasını sağlayacak formül gündeme gelir mi? Cumhurbaşkanlığı seçimiyle genel seçimler birleştirilir mi?  Ara dönem Başbakanı kim olur? Kamuoyundaki güçlü senaryolardan birinin “Erdoğan Cumhurbaşkanı, Gül Başbakan” olmasına rağmen Gül, siyasete dönmezse AK Parti’nin yeni genel başkanı kim olur: Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş, Ahmet Davutoğlu, Mehmet Ali Şahin, Beşir Atalay?

 

EN KUVVETLİ İHTİMAL; TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLUYOR!

Her soru ayrı bir formül ve tahmin anlamına geliyor. Tahminlerin arasında en kuvvetli olanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı’ olacağıdır. Tayyip Erdoğan, 2007 yılında köşke çıkmak istiyordu, bu isteği o dönem olmadı.

‘Halkın oylarıyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı’ unvanı, Tayyip Erdoğan’ı uluslararası alanda güçlü hale getirecektir. Erdoğan, Başbakan olarak yapabileceği hizmetlerin çoğunu belli bir aşamaya getirdi, Cumhurbaşkanı olursa, yaptıklarını daha ileriye taşıma, yarım kalanları tamamlama imkânı elde edecek.

Yerel seçim sonuçları, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı konusunda yapacağı tercihi gerçekleştirmesi için kendisine güçlü bir inisiyatif verdi. O, Cumhurbaşkanlığını fazlasıyla hak ediyor.

 

ERDOĞAN, PARTİNİN BAŞINDA KALSIN, ONA İHTİYACIMIZ VAR

“Tayyip Erdoğan, partinin başında kalsın, ona ihtiyacımız var.” şeklinde yükselen talepler ‘önemli’ ve biraz da ‘tehlikeli’ gözüküyor.

AK Parti karşıtı grubun yıllar önce diline pelesenk ettiği “Erdoğan’ın köşke çıkmasını engelleyeceğiz.” şeklindeki planla teşkilattan yükselen samimi (biraz da panik) talebin aynı sonuca hizmet etme riski var. Tayyip Erdoğan’dan “Ben, partimin başında kalmak ve Başbakan olarak hizmete devam etmek istiyorum.” demediği sürece, teşkilatların ve taraftarların, onu zora sokacak şekilde baskı oluşturmaması doğru bir tercih olacaktır. Çünkü benzer bir baskı 2007’de Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmesinde etkili olmuştu.   

“Erdoğan, Partinin Başında Kalsın.” konusuyla ilgili daha önce yazdığım yazıya göz atmak isterseniz, lütfen bu cümleyi tıklayın.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİŞİ ‘CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’ SAĞLAYABİLİR

İç krizlerini büyük ölçüde çözmüş; şeffaflık, siyasal katılım ve demokratikleşmede mesafe almış bir Türkiye’nin ‘başkanlık sistemi’ne geçmesinde bir sorun görmüyorum hatta destekliyorum. Özgür, şeffaf, demokratik Türkiye, başkanlık sisteminin de verdiği güçle gelir dağılımı, eğitim, adalet, yargı, insan hakları, anayasa, tarım, sanayileşme gibi konularda daha hızlı yol alacaktır.  

Bu noktada iki ihtimalden bahsetmek mümkün. İlk ihtimal: Recep Tayyip Erdoğan ‘Cumhurbaşkanı’ olarak seçildiği yolu ‘Devlet Başkanı’ olarak sürdürecek. Yani, Erdoğan köşke Cumhurbaşkanı olarak çıkacak, peşinden başkanlık sistemine geçiş süreci start alacak.

İkinci ihtimal: Erdoğan, köşke çıkmayacak, Başbakan olarak devam edecek, başkanlık sistemine geçişi kendisi hızlandırılacak, sonrasında ‘Türkiye’nin ilk devlet başkanı’ olarak seçilecek.  Bu formülü denemenin riskler içerdiğini düşünüyorum. Halkın oylarıyla seçilmiş güçlü bir Cumhurbaşkanı, zaten yarı başkan gibi hissedilecektir. Onun için bu teklife Erdoğan’ın sıcak bakma ihtimali zayıf. 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ve YENİ BAŞBAKANDAN ACİL EYLEM PLANI

Türkiye’nin iç siyasi krizlerini de hızla çözmesi gerekiyor. İç krizlerimizin çözülmesi, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Laik-Dindar fay hatlarının sakinleşmesine bağlı. Bunun için ‘Çözüm Süreci’nin yeni motivasyonlarla canlandırılması ve Alevi-Sünni kamplaşmasının ‘birlikte yaşam’ ilkesiyle çözüm sürecine yönlendirilmesi gerekir.

Ayrıca, siyasi partiler yasası, seçim yasası ve benzeri yasalarda reformlara giderek, siyasal katılım, demokratikleşme ve şeffaflık eşiklerimizin yükselmesini sağlamalıyız. Bu alanlarda atılacak adımlar, her kesime iyi gelecek ve ülkemizin önünü daha çok açacaktır. Yeni dönemde ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ ile hükümetin acil eylem planında bu adımlar öncelikle yer almalıdır.

Birkaç ay sonra Türkiye yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Şimdiden hayırlı olsun.

 

6 yorum

 1. mustafa şentürk

  abdullah gül cumhurbaşkanlığından sonra ak partinin başına geçmez, tam tersi birleşmiş milletler genel sekreteri olacağı bilinmektedir. 1982 anayasına göre yedi yıllığına secilen cumhurbaşkanı,nın yeni anayasada beş artı beş olması ile berabe beş yıllık hak kazandı. ilk defa halk tarafından secilecek olan cumhurbaşkanı beş yıl daha kazanmış oldu.

 2. cengiz yücel özek

  s.a 1. sorunun net cevabını aldık 2. soruya da net cevap bekleriz.

 3. Ali Portakal

  Halk tarafından seçilecek olan ve Ağustos ayında yapılacak seçimlerde Başbakanımız, Cumhurbaşkanlığı yolunda eminim başarılı olacaktır. Bunu Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül saygı ile karşılayacaktır. Gelelim 2.soruya, Başbakan kim olacak? Allah bilir o neyi kısmet ederse o olur. Gerek sözleriyle, gerek Saadet Partisi ve kurmuş olduğu Has Parti Genel Başkanlığı ile kendini gösteren, Çözüm Sürecinin mimarlarından biri olan Prof. Dr.Numan Kurtulmuş ismi anketlerden gözden kaçmıyor. Kendisinin belirttiği gibi bu sahnenin çocukları bu sahneyi boş bırakmayacak.
  Cenap-ı Allah hayırlısını versin. Saygı ve muhabbetlerimle

 4. cengiz yücel özek

  bu cevap içimi ferahlattı

 5. Süleyman Bayraktar

  Başbakan cumhurbaşkanı olur.Türkiyenin son dönemde egemenlere dur diyen,BM yi sorgulayan,mazlum islam coğrafyasına el uzatan politikalarını daha ileri taşıyacak ete kemiğe büründürecek,,kısaca anti emperyalist,ümmet bilincine sahip medeniyetimizi yeniden ihya edebilecek birikime ve kararlılığa sahip bir başbakan kabulümüzdür.Cumhurbaşkanı dahil Ak partide hiç bir isim bu özelliklerin tamamını kanaatimce taşımamaktadır NUMAN KURTULMUŞ hariç tabi…Belki iddialı bir yorum olacak ama başbakanlık için alternatisiz adayım Numan Kurtulmuştur.

 6. Erkan Şeker

  Kesinlikle cumhurbaşkanlığına gitmesi engellenen ve tüm kargaşanın merkezine oturtulan sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı olması karşısında direnenler ile ‘gitme kal’ diyenler arasında fark olmuyor. Başbakanlık noktasında Eşbaşkanlık konusu da gündeme getirilebolir mi acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir