Hakkımda

Çocuk ve Şehir Çalıştayı; Görüşler ve Öneriler

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı, 14 Haziran 2014 Cumartesi günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde “YEREL YÖNETİM POLİTİKALARI AÇISINDAN ÇOCUK VE ŞEHİR” başlıklı bir çalıştay düzenlemişti. Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül’ün başkanlığında düzenlenen çalıştaya, AK Parti ve hükümetten temsilcilerin yanısıra çocuk-şehir konusunda çalışmaları olan yazar, sosyolog, psikolog, şair, sivil toplum kuruluş yöneticisi ve akademisyen 40’a yakın isim katılmıştı. Yazının sonunda katılımcıların tam listesi var.

Akşama kadar süren çalıştayda çocuk ve şehir bağlamında pek çok konu gündeme geldi; analizler, eleştiriler, öneriler yapıldı. Parti genel merkezi, çalıştayın sonuç raporunu hazırlayarak belediyelere, siyasi muhataplara ve bizlere göndermiş. Raporda önemli tavsiyeler var. Bana ulaşan raporda 33 madde yer alıyor. Bunların bir kısmını paylaşıyorum. Raporun tamamı parti genel merkezinden elde edilebilir.

 

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

Yerel Yönetimler Başkanlığımız tarafından 14 Haziran 2014 Cumartesi günü, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen “Yerel Yönetim Politikaları Açısından Çocuk ve Şehir Çalıştayı”nda aşağıdaki görüş ve öneriler tespit edilmiştir:

 • Belediye başkanları başta olmak üzere şehir yöneticileri, çocuklarla gerçek, samimi, sahici iletişimler kurmalı, çocukların durumlarını derinlemesine kavramak için birebir görüşmelerin yanısıra derinlikli araştırmalar yapmalı, Ar-Ge yöntemlerinden faydalanmalıdır.
 • Çocuğun merkeze alındığı politikalar Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine yön verecektir. Bu nedenle yerel yönetimler, çocuk dünyasındaki dönüşümü, gelişimi, hayalleri dikkate almalıdır.
 • Yerel yönetim çalışmaları planlanırken çocuk ve gençlere dair ön yargı, ezber ve yanlış bilgilerden kurtulmalı; çocuk dünyası keşfedilmelidir.
 • Yerel yönetimler çocukla ilgili proje ve çalışmaları teşvik etmeli, yerel yönetim uygulamalarında çocuk duyarlılığını geliştirecek proje yarışmaları düzenlenmeli, ödüller verilmelidir.
 • Yerel Yönetimler ‘çocuk dostu şehir’ kriterlerine uymalı, zaman zaman bu duyarlılıklarını test etmeli ve gözden geçirmelidir.
 • Şehirlerde annelerin, bebek arabasıyla rahat ve engelsiz gezebileceği standartlar geliştirilmeli, annelerin çocuklarıyla engelsiz gezebileceği kaldırım ve caddeler planlanmalıdır.
 • Şehirlerin planlanması ve şehir yönetiminde çocukların görüşü alınmalıdır. “Çocuk Meclisi” vb. uygulamalar ile çocukların şehir yönetimlerini etkilemesi sağlanmalı, çocuklara söz hakkı verilmeli ve söyledikleri önemsenmeli, çocuk çalıştayları vb. çalışmalarla çocukların şehir tasavvurları ortaya çıkarılmalı, ihtiyaçları tespit edilmelidir.
 • Çocukların yaşadıkları şehirleri gezerek kendileri için olumsuz olan şeyleri yazıp çizmelerine fırsat verilmeli ve onların sözleri üzerinden yerel yönetim çalışmaları değerlendirilmelidir. Yaşadıkları şehri sorgulayan, keşfeden ve hayallerindeki şehirleri üretecek olan çocuklar için şehirler bir laboratuvara dönüştürülmelidir.
 • Çocuklarla ilgili mekân tasarımları, park ve bahçe düzenlemeleri, etkinlik ve yayın çalışmalarında çocuğun zekâ, merak ve algısı esas alınmalıdır. Çocukların toprak, gökyüzü, ağaç, hayvan gibi doğal unsurlarla iletişim, etkileşim ve ünsiyetini sağlayacak çalışmalara ağırlık verilmelidir. Parklar, her yaştan çocuğun faydalanacağı şekilde düzenlenmeli, parklarda spor aletlerinin yanısıra oyun aletleri ve oyuncaklar bulunmalıdır.  Parklara kum havuzları ve kumlardan macera tepeleri yapılmalı.
 • Çocukların sokak oyunlarını tanımaları, sevmeleri, oynamaları için projeler üretilmeli, bu amaçla şehirlerde açık alanlar veya mekânlar oluşturulmalıdır. Parklar geleneksel oyun parklarına dönüştürülmelidir. Bunun için topaç çevirebilecekleri, çivi ve misket oynayabilecekleri toprak alanlar planlanmalı, plastik zemin yerine çim zemin kullanılmalı, yerel yönetimler tarafından belirli aralıklarla çocuklara oyuncaklar hediye edilmelidir.
 • Çocukla ibadethane arasındaki ilişkiyi artıracak, tarihi, kültürel, milli ve manevi değerleri çocukla en doğru biçimde paylaşacak çalışmalar yapılmalı, ibadethanelerin bahçeleri, çevresi çocuklara açılmalıdır.
 • Belediyelerin kültür, sanat, eğitim ve sosyal merkezlerinden daha az faydalanan, bu ortamları kullanmakta zorlanan, çekinen veya bu mekânlara ulaşma zorluğu olan çocuklarla iletişim kanalları aranmalı, özellikle göçün etkilediği ailelerin çocuklarına yönelik özgün çalışmalar düşünülmelidir.
 • Belediyeler dede-torun, çocuk-ebeveyn ilişkisini geliştirecek mekanlar ve projeler tasarlayıp uygulamalıdır. Anne ve babalar başta olmak üzere aile üyelerinin, çocuklarıyla rahat, eğlenceli, kaliteli vakit geçirebilecekleri, birlikte oynayabilecekleri, sokağa çıkabilecekleri, kitap okuyabilecekleri mekân ve ortamlar oluşturulmalıdır.
 • Çocukların ve tüm insanların daha sağlıklı bir hayat sürmesi için yüksek katlı binalar yerine az katlı binaların yapımı tercih edilmelidir. Bina ve toplu yaşam alanlarında çocukların faydalanabileceği ortak alanlar oluşturulmalı, binalarda ortak alan olarak ‘çocuk oyun alanı’ tasarlanmalıdır.
 • Masal, hikâye, şiir, sinema, çizgi film, tiyatro gibi çocuk edebiyatı ve sanatı ürünlerinin nitelik ve sayı bakımından çoğaltılması için gerekli destek verilmelidir.
 • Çocukların yetenekleri doğrultusunda eğitim almaları sağlanmalıdır.  Çocuğun hayal dünyasını geliştirecek etkinliklere ağırlık verilmelidir. Çocuk çalışmalarında çocuğu sınırlandıracak ve doğasını bozacak her türlü standartlaştırma ve baskılama eğiliminden kaçınılmalıdır.
 • Yerel yönetimler çocuğa yönelen şiddet ve tacize kaşı yürütülen çalışmalarda aktif görev almalı, kent mimarisi ve planlamaları çocuğa yönelik istismar ve suçların azaltılmasına katkı sağlayacak şekilde düşünülmelidir.
 • Kullanma yaşı gittikçe düşen uyuşturucu ve bağımlılık maddeleri ile mücadelede etkin rol alınmalı, ailelerin farkındalığını arttıracak çalışmalar yapılmalı, yapılan çalışmalara destek olunmalı, bu tür bağımlılıklarla mücadele için rehabilitasyon merkezleri oluşturulmalıdır.
 • Okul bahçeleri mümkün oldukça toprak veya çim yapılmalı, bahçeler, çocukların okul dışında vakit geçirebileceği oyun alanına dönüştürülmelidir.  Bisiklet yolu yapımına öncelik verilmeli, okuluna bisikletle veya yürüyerek ulaşmak isteyen çocuklar için çözümler üretilmelidir.

 

KATILIMCI LİSTESİ

Abdülhamit GÜL, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı; Ayşenur İSLAM, Doç. Dr. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı; Erol KAYA, AK Parti İstanbul Milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı; Halide İNCEKARA, AK Parti İstanbul Milletvekili, Genel Başkan Danışmanı, TBMM 23. Dönem Kayıp Çocuklar Kom. Bşk., TBMM Üstün Zekalı Çocuklar Komisyon Başkanı; İlyas ŞEKER, AK Parti Kocaeli Milletvekili, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı; Nazım MAVİŞ, AK Parti MKYK Yedek Üyesi, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı; Mehmet Ergün TURAN, TOKİ Başkanı; Selim TEMURCİ, Dr. AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı; Özlem ZENGİN, Av. AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı; Gıyasettin GERGİN, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları; Ahmet SELAMET, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili; Mehmet Tevfik GÖKSU, Esenler Belediye Başkanı; Mustafa DEMİR, Fatih Belediye Başkanı; İsmail ERDEM, Sancaktepe Belediye Başkanı; Hüseyin KESKİN, Sultanbeyli Belediye Başkanı; Mevlana İDRİS, Çocuk Edebiyatçısı, Masal Yazarı; Erol ERDOĞAN, İlahiyatçı–Sosyolog, Çocuk Oyunları Yazarı; H. Salih ZENGİN, Çocuk Edebiyatçısı, Gurme, Sabah Gazetesi Hafta Sonu Eki Editörü; Ö. Miraç YAMAN, Doç. Dr. Yalova Ün. İktisadi ve İdari Bilimler Fak. Öğretim Üyesi,  YEŞİLAY Danışmanı; Melike GÜNYÜZ, Dr. Erdem Yayınları Editörü, Yazar; Selahattin YUSUF, Yazar, TV Programcısı; Fahri Safa KÜPÇÜ, Av. Suça İtilen Çocuklar Uzmanı / Avukat; Faysal SOYSAL, Yönetmen, Şair; İnci YEŞİLYURTAile Destek Uzmanı; Fatih Reşit CİVELEKOĞLU, Dr. Çocuk Psikoloğu; Gökhan ORAL, Prof. Dr. Adli Tıp Uzmanı: Sevgi ŞAHBAZ, ÇOGEP Platformu; Zeynep TÜRKOĞLU, 24 TV Programcısı, Aileyi Koruma ve Destekleme Derneği Üyesi; Sema SİLKİN, KADEM Yönetim Kurulu Üyesi; Cihan ÖZTUNÇ, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi; Celal ERDOĞAN, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi; Faruk GÖKKUŞ, Av. AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi; Hasan SAKIZ, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi

Uzun zamandır zihin yorduğum Çocuk ve Şehir konusuna sohbetlerimde ve yazılarımda zaman zaman değiniyorum. Sonraki zamanlarda vakit buldukça, bu konuya yoğunlaşmak, yeni yazılar kaleme almak niyetindeyim. Bu vesileyle çalıştayı düzenlediği için AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığına teşekkür ederim. Çocuk ve Şehir Çalıştayında ortaya konan görüşlerin “Kültürel Belediyecilik” ve “Medeniyet Şehirciliği” çalışmalarını muhteva ve bilinç olarak tetiklemesini diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir