Hakkımda

TSK 647 Bin, Kaçak ve Bakaya ise 1 Milyon

Bugünlerde sosyal medya profillerim üzerinden #BedelliAskerlik’le ilgili sık mesaj/mention alıyorum. Mesajların zamanla spam saldırısı kadar yoğunlaşması can sıkıcı olsa da, bu ilginin geçmiş yıllardaki siyasi açıklamalarımın sonucu olduğunu biliyorum. Saadet Partisi GİK Üyeliği ve İstanbul İl Başkanlığı ile HAS Parti Genel Başkan Yardımcılığı yaptığım dönemlerde ‘askerlik’ meselesiyle ilgili hükümet ve kamuoyuna yönelik çok sayıda açıklamam olmuştu. Bu açıklamalar “Türkiye’nin nasıl bir orduya ihtiyacı var?” sorusu çerçevesinde şekilleniyordu. Dolayısıyla ‘askerlik’ veya ‘bedelli askerlik’ ile ilgili önerilerimiz de bu geniş perspektifin bir cüzü olarak ortaya çıkmıştı.

Bedelli askerlikle ilgili görüşlerimi ve tekliflerimi kısaca özetlemek istiyorum. 

 

1- Vatan savunması iyi yetişmiş, teknolojik kapasitesi yüksek, disiplinli ve eğitimli birliklerin işidir. Bu sebeple, uzman orduya geçiş için atılan adımlar hızlandırılmalıdır. Sınırları korumak, açık denizlerde güvenlik sağlamak ve terörle mücadele etmek acemi er işi olamaz. “Vatan savunması için para mı alınır?” gibi tepkilere kulak asmamalıyız. Vatan savunmasında en büyük görev sahibi olan Genel Kurmay Başkanından alt kademelere kadar pek çok ‘asker’ devletten bu görev için maaş alıyor. “Paralı Asker” gibi ironik tanımlamalarla uzman orduyu küçümsemek doğru değildir. Ayrıca “Sözleşmeli askerliğe ilgi az” diyerek uzman orduya geçişe fren yapılmasına da müsaade edilmemelidir. Polis olmak için koşan gençlerimiz neden asker olmak istemesin. Sorun varsa, bu, mevcut ‘sözleşmeli askerlik’ modelindedir, sistemin geliştirilmesi gerekir. Hükümeti ‘uzman ordu’ sürecinde desteklemeliyiz. 

Önemli olan ülkeye saldırı anında, hiç şüphe etmeden birlik ve beraberlik içinde seferberlik haline dönüşebilecek bir ülke inşa etmektir.

2- ‘Uzman Ordu’ya geçiş sürecinde askerlik süresi de kısaltılmalıdır. AK Parti Hükümeti, görevde olduğu dönemde iki defa askerlik kısaltması yaptı. İlki 23 Haziran 2003 tarihinde yapıldı; 18 aylık askerlik süresi 15 aya indirildi. İkincisi ise bu yıl gerçeklemiş oldu; 1 Ocak 2014’ten itibaren askerlik süresi 12 aya düşürüldü. AK Parti Hükümeti, bu iki kısaltma sebebiyle alkışı hak ediyor. Ne olursa olsun cesur adımlardı. Hükümetin “Çözüm Süreci” ve Suriye’deki gelişmelere paralel olarak sonraki yıllarda askerlik süresini yeniden gözden geçireceğine inanıyorum. Son düzenlemede askerlik süresinin daha da aşağıya çekileceğini düşünenler vardı, ancak, karar 12 ay olarak çıktı.

Teklifim şudur: Askerlik herkes için 3–4 ay olmalıdır. 12 ay boyunca verilen eğitim, modern yöntemlerle 1–2 ayda verilebilir. Hükümet, geçiş takvimi belirleyerek bu süreci yürütmelidir.

3- Bedelli askerlik konusu yukarıdaki iki teklifin uygulanmasından sonra yavaş yavaş gündemden düşecektir. Çünkü ‘bakaya kalma’ veya ‘kaçak olma’ sebepleri, bu düzenlemelerle büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Ancak, şu an ciddi bir “Bedelli askerlik” meselemiz bulunmaktadır. Askerlik süresinin 12 aya inmesi ve asker kaçaklarının sıkı takibe alınacak olması kaçak veya bakaya durumunda olanların bir kısmını askerlik yapmaya yönlendirebilir.  Ancak, yedek subay, sivil memur/işçi, uzman, yükümlü personelle Türk Silahlı Kuvvetlerinin toplam mevcudu 647 bin iken kaçak/bakaya sayısı 800 bine yaklaşıyorsa, ortada farklı bir durum olduğunu düşünmemiz gerekir. Geçtiğimiz yıl çıkarılan bedelli askerlik düzenlemesi maalesef maksadına ulaşmadı. Çünkü yaş (30) ve bedel (30 bin TL) çok yüksek belirlenmişti. Bizim o zamanki teklifimiz 25/15 şeklinde idi. Sonrasında başvuruyu arttırmaya dönük özendirici bazı yöntemler denenmiş olsa da toplam başvuru beklentileri karşılamadı.

Bedelli askerliğin sadece ‘zengin çocukların talebi’ olduğu inancı, binlerce insana haksızlık yapılmasına sebep oluyor. Bu ülkede o kadar zengin çocuğu mu var Allahaşkına! Bedelli askerlik meselesi, girdiği işi askere gidince kaybedecek, işinde yükselirken askerlik dolayısıyla ilerlemesi duracak, akademik çalışma sebebiyle yaşı hayli ilerlemiş, evlenip çoluk-çocuğa kavuştuğu için askerlik gözünde heyula gibi duran insanların derdidir daha çok.

Trafik kazasına sebep olan veya kazaya karışan araçlar suçludur, cezası kesilmelidir. Ancak, bir kavşaktan geçen her iki-üç araçtan biri kaza yapıyorsa, araçlara ceza kesmeye ara verip “Bu kavşakta bir sorun olmalı” diye düşünmeli, kavşağı kontrol etmeliyiz. Bu basit örnek için kusura bakmayın.

Bedelli askerliğin ‘eşitsizlik’ oluşturmadığını iddia edecek veya ‘asker kaçağını’ savunacak değilim ancak 647 bin kişilik orduya sahip bir ülkede 1 milyona yakın bakaya/kaçak varsa, sorunun çözülmesinde farklı araçlara ve yeni bir çözüm paketine ihtiyaç var demektir. Konu siyasi veya askeri değil, insanî!

 

.

28 yorum

 1. skara

  Tebrik ederim.analiziniz mükemmel.

 2. Mustafa Erdogan

  Sayın Erdogan,
  Kaleminize saglık diyorum. Umarım Vekillerimiz de sizin gibi dusunur ve en kısa surede bu derdimize yeni bir care bulur.

  Saygılar,
  Mustafa Erdogan

 3. mehmet

  Abi ağzına sağlık.bir an önce çözüm.başbakanımız ‘a bu konuda güveniyoruz.türkiye’nin ekonomisi ve kalkınması için gençlerin geleceği için.#bedelliaskerlikistiyoruz.

 4. Fahrettin Gülen

  Bu kadar kişinin derdi ancak bu kadar güzel özetlenebilir. Dertlere tercüman olup, güzel analizler sunup, çareler ürettiğiniz için teşekkür ederiz. Umarız en kısa zamanda uygun bir yaş ve ücret ile bedelli askerlik tekrar gündeme alınır.

 5. samet

  agzınıza saglık gercekten 650 bın kacak var denılıyor bunlar keyfınden kacmıyor bazı iş aile hastası olan işinde yukselme vs durumlar soz konusudur elbette savas cıkarsa emın olun kı herkes bu savasa gırer gencı olsun yaslısı olsun umarım devlet buyuklerımız buna bıran once cozum bulur cunku 650 bın kısı ortalama 3 kkışı ye bakıyorsa 2milyon insan yapar

 6. Coskun

  Sayın Erol bey Kaleminize sağlık gerçekten çok ciddi ve çok önemli bir konuya değindiniz.

  Türkiye için gelişebilmek için iş ticaret evlilik çocuk planlarından sonra borç harç içerisinde askere gidemeyen binlerce gencimiz var. Bunlar için kalıcı ve kesin çözüm bulunmalı. yoksa evi işi eşi çocukları borçları kredileri bırakıp askere gidemeyecek binlerce iş adamı binlerce kobi binlerce ceo mevcuttur şuanda.

  Bu kişilerin önünü kesmek TÜRKİYE’nin önünü kesmek gibidir aslında. Geleceğimizin iş adamlarını yavaşlatmak geriye götürmektir.

 7. orcun

  Daha iyi anlatılamazdı,teşekkürler Erol bey.

 8. Barış

  Çok iyi özetlemişsiniz durumu.

  Kaleminize ve sesinize güvendiğimiz için size bu kadar çok baskı yaptık. Allah razı olsun sizde kayıtsız kalmayıp güçlü ve mantıklı olan fikirlerinizi yazıya döktünüz. Hakkınızı helal edin…

  Teşekkürler.

 9. Gorkem

  Abi allah raZı olsun senden

 10. zülbiye

  evet çok doğru bir konuya değinmişsiniz. sayın siyasetçim..kesinlikle bu kavşakta bir onarım çalışması yapılmalı..kaçak ve bakayalar eritilmeli…

 11. sadettin

  kesinlikle bu kadar güçlü bir siyasetçileri olan bir ülkede.bu kadar bedelliye istek olmasını göz ardı edemez.işini yuvasını kurmuş,devlete katkısı olan işyeri sahiplerin,memuruna.işçisine bi kolaylık sağlamalı devlet..

 12. bedelli bekleyen

  size bu yorumunuz icin cok tesekkur ediyorum insallah yetkililerde bu durumu fark edip en kısa surede bedelliyi cıkarırlar insallah

 13. cem sevinen

  bu güzel ve yerinde yazı için teşekkürler.

 14. nurdan

  bu arada erdoğan bey size sonsuz teşekkür ediyorum konusunun tam kalbine indiniz….

 15. hamdullah

  ülkemiz için hem canımız hem malımız feda olsun. bakaya durumumuzu çok güzel açıklamışsınız. tşk ederiz erdoğan abi

 16. safiye özden

  Emeğinize sağlık, kaleminize sağlık… Tam yerinde bir konuya değinmişsiniz.

 17. Aksel Defineci

  Bence de. ..

  Teşekkür ederiz.

 18. veysel

  Parası olmayanları ilgilendirmeyen yazıları sevmiyorum. Sinop’un yolu olmayan köyünde gün yüzü görmeden askere alınan köylünün canı ile ödediği vatan borcunu zenginimiz para ile ödemek istiyor.
  .

 19. yurtiçi işverenler

  Sayın Değerli Erol Bey Yazı Ve desteklerinizden dolayı teşekkür ediyoruz;bedelli askerlik yaş sınırı konusundaki sorunun artarak devam ettiği aşikardır. yurtiçi işverenleriniz kardeşleriniz olarak genel 27 yaş ve üzeri onbinlerce yurtiçi işverenin en büyük sorunu evli düzenini kurmuş olarak ülkemizde hizmet vermektedir.Keşke 20 yaşlarında yapsaydık askerliğimizi diyoruz ama hayata erken atılmanın bizi bu duruma kadar getirdiğini belirtmek isterim.Üniversiteyi dahi ciddi sorumluluklar altında yarıda bırakmak zorunda kaldık.Üniversite diploması olupta işi olmayan vatandaşlarımızın diplomaları, işinin başında olan vergi mükellefi işverenlerden askerlikte üstün tutulmaktadır.Diploması olana 5.5 ay askerlik yaptırılmakta bizim gibi vergi mükellefi işverenlerin belgelerine bakılmaksızın 12 ay askerlik yaptırılmaktadır.12 ay askerlik bizim tamamen hayatımızın ailemizin bocalaması ve iflasımıza kadar götürecektir.Kaldı ki bizler askerlik ne kadar kısalırsa kısalsın sorumluluklar altında ezileceğimiz ortadadır. gündemde dövizli askerlik parasının düşürüldüğüiyaş sınırının olmadığı ve bütün taleblerinin göz önüne alındığı görülmektedir veyurtiçi sorumluluk altında işinin başında 27yaş ve üzeri yüzbinlerin sıkıntılarının devam etmesi bizleri daha çok üzmektedir.sayın Başbakanımızn ve Siz değerli Abilerimizin 76 milyon vatandaşımıza verdiği önemi bilmekteyiz.Bu sıkıntıların çözümü olarak görmekteyiz Sn.Başbakanımız ve Ak Partiyi.Yurt dışı vatandaşlarımıza her zaman verilen bir hak vardır.Yüzbinlerce yurtiçi vatandaşımızın çözümü 27 Yaş Bedelli Askerliktir.Şu günümüzde 27 yaş ve üzeri yurtiçi vatandaşlarımız geçmişteki yararlananlarla aynı statüyü ve zorluğu yaşamaktadır.Belli bir yaş grubu işlerine rahatça devam etmekte 27 yaş ve üzeri genel olarak ihtiyacı olan vatandaşlarımız mağduriyetler ve sıkıntılar içinde hayatına devam etmeye çalışmaktadır.acilen yeni bir 27 yaş bedelli askerlik yasasıyla problemin çözülmesini rica etmekteyiz. Tekrar tekrar Bedelli askerlik 27 yaş taleb eden onbinlerce vatandaşımız işlerini kaybetmemek ve büyük bir sorumluluğun altında ezilmemek için çaba vermektedirler. Bedelli askerlik yurtdışı yararlananlar kadar 30 yaştan yararlananlar kadar genel ağırlık yaş 27 ve üzeri için de ihtiyaçtır. Ayrıca vergi mükellef kayıtlarımızın üniversiteyi yarıda bırakmış onbinlerce işverenin üniversite bitirmiş vatandaşlarımızla aynı değeri taşımasını taleb ediyoruz. İşlerinde başında üniversiteyi mecburi nedenlerle yarıda bırakmış gençişadamı olarak yurtiçi yüzbinlere lütfen bu önemli sorunda yardım edilsin artık.Yüzbinlerin de bedelli askerliğe ihtiyacı vardır.Vatan haini değiliz.İşimizin başında hizmet etme çabasındayız 27YaşVe Üzeri Genç İşadamları Adına Saygılarımızı Sunarız.Hayırlı Cumalar…

 20. yasin

  abi ağzına saglık yoksa bu uygulama kıslalarda toplu ıntıharlara neden olacak sımdıden psıkolojımız bozuldu çözsünler su ısı vatan haini değiliz kader magduruyuzzz

 21. durmus

  abi eline koluna sağlık bizim sıkıntımıza tercüman olmussun allah razı olsun

 22. Vatanı kim sever

  Emeğinize yüreğinize sağlık.21 yaşında üniversite eğitimi sırasında evlendim hem çalıştım hem evıme baktım.Asker kaçağı olup vatanımı çok seviyorum demekten utandım yıllarca .3 çocuğum var ve 30 bin Tl yi ödeyemezdim.Artık makul bir rakamla bu vatan borcumu ödeyebilmek istiyorum

 23. Murat Kaya

  Hocam senden Allah razı olsun. Başkanımız da sesimizi duyar da bizi bu dertten bir an evvel kurtarır inşallah

 24. mehmet

  ABİ ASKERLİK 12 AY OLDU DA NE OLDU HEPİMİZ İÇİN CEZA UYGULAMASI VE GBT ÇIKARDILAR BEN 9 YIL OLDU GiSEMIYORUM ŞUAN GİTSEM BİLE EN AZ 15 MİLYAR ÖDEMEM GEREKİYOR YAKALANIRSAM 30 MİLYAR GEREKİYOR ALLAH İÇİN BUNUN NERESİ ÇÖZÜM O BEN BEDELLİ ASKERLİK BEKLERKEN 15 VERİM KURTULAYIM ŞUAN BEDELLİ OLSADA OLMASADA BUKADAR PARA ÖDEMEM GEREKİYOR PEKİ BİR SORUN NEDEN ASKERE GİDEMEDİM ÇOK HASTA OLAN BİR ANNEM ELLİME BAKAN 3 ÇOCUK VE EŞIM VAR BUNLARA AYDA 850 BİNLİRAYLA BAKAN KİRADA OTURAN BİRBEN NASIL ÇIKACAM BU ADALETSIZ ORTAMDAN ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM EDİN. …

 25. serdrync

  çocuğu olan ailesinde engelli olan biri ne yapacak? son birkez değerlendirmekte fayda var. en azından bahsettiğim gibi makul gerekçelere sahip insanları da düşünmek gerek.

 26. ahmetyıldız

  3 işyerim 70 personelim, engelli bir babam var evliyim. işyerime bakacak biri, babama bakacak biri bulsın hükümet, söz hemen gideceğim. şuan beni alsalar yeminler olsun xxxx kafama!

 27. ozan

  ALLAH razı olsun mükemmel bir yazı. Ancak bu söylenenleri anlayabilecek siyasi ve sosyolojik zekaya sahip bir hükümet var mı şu anda. bence yok.

 28. ozan kurt

  Desteğinizden ve olaya bizim açımızdan bakarak yorumlamanızdan dolayı çok memnun oldum. Yaş 30 ücret 30 olarak belirlenen önceki bedelli kanununda bize haksızlık yapılmıştı. Biz bu ülkenin çalışan üreten gençleriyiz ailelerimiz, iş hayatımız var. zaten bu gelinen sosyo ekonomik ortamda üzerimizde çok fazla yük var. Sizin gibi değerli insanlar sayesinde inşallah sesimiz duyulur ve bedelli askerlik uygulaması hakkaniyetli bir şekilde çıkartılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir