Hakkımda

BAŞKANLIK SİSTEMİNE KİMLER KARŞI?

Başkanlık sistemi otuz-kırk yıldır gündemimizde. Başkanlık sistemine ilişkin konular, bazen doğrudan bu başlık altında, bazen yeni anayasa bazen de ‘İkinci Cumhuriyet’ gündemi içinde tartışıldı. Bilebildiğim kadarıyla, konjonktürel karşı çıkışlar ile detay konular dışında, hiçbir siyasi cephe, başkanlık sistemine temelden karşı çıkmadı. Milliyetçiler, İslamcılar, Solcular, Liberallerin hepsi başkanlık sistemini geçmişte prensip olarak desteklediler. Bugün durum biraz farklılık arz ediyor.

ORC ve Gezi Araştırmanın son anketlerinde, başkanlık sistemine halk desteği yüzde 50’yi geçmiş olmasına rağmen defans henüz kendini koruyor. Sonuçlara göre, başkanlık sistemine en büyük desteği AK Partililer veriyor ama onların da desteği öyle olağanüstü seviyelerde değil. Başkanlık sistemine destekte ikinci sırada MHP’liler var.

 

Peki, başkanlık sistemine kimler karşı çıkıyor, karşı çıkış gerekçeleri neler?

Çoğunluğunu CHP, HDP ve MHP’lilerin oluşturduğu başkanlık sistemine karşı olanları tasnif edersek şöyle bir liste elde ederiz.

Birinci Grup: Recep Tayyip Erdoğan’ı devlet başkanı olarak görmek istemediği için başkanlık sistemine karşı çıkanlar.

İkinci Grup: Baskıcı-otoriter bir devlet yönetimi meydana getireceğini düşünerek başkanlık sistemine karşı çıkanlar.

Üçüncü grup: Üniter yapıdan vazgeçilerek kanton-eyalet modeline geçileceğini, bunun da ülkenin bölünmesine yol açacağı zannıyla başkanlık sistemine karşı çıkanlar.

Dördüncü grup: Kendilerine siyaset yolunun kapanacağı endişesiyle başkanlık sistemine geçilmesine karşı çıkanlar.

Mesela, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Ocak ayı başlarında başkanlık sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Başkanlığı kabul edelim ama bir şartla; şimdiye kadar cumhurbaşkanlığı yapmış ve yapmakta olanların seçime katılmamaları kaydıyla başkanlığı kabul edelim. Ne dersiniz AKP’liler?” diye sordu. HDP ve CHP’lilerden başkanlığa karşı çıkanlardan bazılarının da gerekçesi aynı; Tayyip Erdoğan başkan olmasın!

ORC’nin 12-17 Aralık 2015 tarihleri arasında 36 ilde toplam 3 bin 840 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği ankete göre başkanlık sistemini isteyenlerin oranı yüzde 63,5 çıkmış. Gezici firması tarafından 16 il ve 26 ilçede toplam 1.264 katılımcı ile yapılan araştırmada ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna yüzde 53,5 oranında evet çıkmış.   

Türkiye, başkanlık sistemine hem çok uzak, hem çok yakın. Desteğin artması, yukarıda sıraladığım dört grubun ikna edilmesine bağlı. Özellikle de ikinci ve üçüncü gruptakiler önemli. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir